Budapeštas

Spausdinti

 

 

 File:Views from Fisherman's Bastion toward south. - Budapest, Hungary. - 62 365² Observador (8262965486).jpg

Budapeštas, dar nuo Habsburgų valdymo laikų architektūros žavesiu, kavinių populiarumu bei netylančiais operos aidais besivaržantis su prabangiąja Viena, kviečia pasimėgauti gurmaniškais valgiais, vynais, čigoniška muzika, apie 150 mineralinių šaltinių vandenimis.

Norėdami suprasti per amžius išugdytą miesto dvasią, turite atvykti ir pajusti...

 

 

Istorija: pirmajame amžiuje dabartinėje Vengrijos teritorijoje įsikūrė madjarų gentis, turėjusi ambicijų užkariauti Bizantiją ir net Vakarų Europą. XIV-XV a. klestėjo vengrų karalystė, o 1867 m. buvo sudaryta austrų-vengrų sutartis, pradėjusi naują šalies istorijos etapą. Dunojus miestą dalina į dvi dalis: kalvotąją Budą ir lygumoje išsidėsčiusį Peštą. Iki 1873 m. Šioje vietoje buvo įsikūrę net trys atskiri miestai: Pest, Buda ir Obuda. Nuolat skubančiame, moderniame mieste ir šiandien galima pajusti skirtingų miestų dvasią: Budos aristokratiškumą ir Pešto nuoširdų paprastumą.

 


Verta pamatyti: dešiniajame Dunojaus krante, Budos įkūrimo vietoje, galima apžiūrėti romėnų miestą – Akviną. Išliko senojo miesto amfiteatrų griuvėsiai, muziejus, Heraklio vila ir pirtys. Ypatingas vergijos turkams palikimas: trys pirtys ir Gul Baby mauzoliejus. Senasis Buda išsiskiria siauromis gatvelėmis, kurias supa keliaaukščiai barokiniai ir klasicistiniai pastatai. Įspūdingiausias neoromaniško stiliaus statinys – Baszta Rybacka. Didžiausią įtaką Budapešto architektūrai, gyvenimo būdui padarė Habsburgų valdymo laikotarpis, kuomet Vengrija buvo austrų- vengrų imperijos dalimi. Tai mena iš Vienos atkeliavęs kavinių populiarumas. Iki šiol dirba garsioji Café New York, dekoruota paauksuotomis kolonomis ir paveikslais, Café Gerbeand. Imponuoja viena didžiausių Europos valdymo įstaigų, tai 700 patalpų parlamento rūmai, bei Hosok tere, tai Didvyrių aikštė, pastatyta vengrų valstybės tūkstantmečiui paminėti. Secesijos mylėtojų meka yra Holte Gellert. Kolonomis puoštas jo baseinas yra itin mėgstamas miesto gyventojų. Vengrijoje buvo parašytos Franco Leharo, Emericho Kalmano operetės, tai ir Bela Bartoko, Fereneco Listo gimtinė. Verta aplankyti ir Operos teatrą, kurio salė talpina 1500 žiūrovų.